Dostanete počas koronakrízy hypotekárny úver?

Dostanete počas koronakrízy hypotekárny úver?

Mnohí snívali o novom bývaní, no koronakríza možno zmení niektoré plány na neurčito. Podmienky získania hypotéky na bývanie sa síce neustále menia a sprísňujú kvôli vysokej zadlženosti Slovákov, no tentokrát sprísňovanie nemá na svedomí Národná banka Slovenska, ako tomu bolo doposiaľ. Ako sa menia podmienky na získanie hypotéky? Budú vôbec dostupné?

Hypotéka už nie je pre každého

Národná banka Slovenska postupným sprísňovaním podmienok bojovala proti zadlženosti nášho obyvateľstva, no je pravda, že ani počas dlhých rokov boja sa jej v tom príliš nedarilo. Hypotéky boli dostupné prakticky pre každého a túto možnosť obmedzil až príchod koronakrízy, ktorý spôsobil výrazný pokles žiadostí o hypotekárny úver na bývanie. Takisto banky sprísnili podmienky získania hypoték pre mnohé skupiny žiadateľov, čím prakticky znížili svoju ponuku. Rýchla reakcia bánk v spojení so súčasnou situáciou spôsobila to, že hypotéka síce môže byť pre každého, no nie každý ju môže dostať. Hoci v súčasnosti nie je zdražovanie hypoték až také dramatické, do konca roka sa predpokladá aj výraznejšie zvyšovanie hypotekárnych sadzieb.

Žiadateľov o hypotéku čakajú nové podmienky

Od januára bolo možné získať hypotéku s financovaním až 80 % hodnoty nehnuteľnosti za podmienok, že celková výška úverov po odpočítaní životného minima bude maximálne 60 % z vášho príjmu. Mohli ste si vziať dokonca viacero úverov na viacero nehnuteľností. V súčasnosti prichádza k viacerým obmedzeniam, ktoré počet žiadateľov výrazne znížia.

Akcia na hypotéku?

Počas obdobia trvania pandémie a situácie s ňou spojenej sa niekoľko bánk rozhodlo pripraviť pre žiadateľov rôzne akcie. Hoci niektoré druhy fixácií úplne zmizli, zostávajúce sa dostali do ponuky so zaujímavými úrokmi vo výške už od 0,49 % v závislosti od banky a fixácie.

Tí, ktorí teda o hypotéku požiadať môžu, by tak mali urobiť čím skôr, nakoľko súčasná situácia nahráva kúpe nehnuteľnosti ako výhodnej investičnej príležitosti dobudúcnosti. Taktiež pokiaľ máte predschválený úver, je dobré ho využiť, nakoľko v budúcnosti je pravdepodobné, že banky predschválené úvery poskytovať nebudú.

Keďže zmeny prichádzajú postupne a banky sa snažia adaptovať na aktuálnu situáciu čo najrýchlejšie, pred tým, než sa rozhodnete podať žiadosť o hypotéku, poraďte sa so svojim finančným poradcom, ktorý by mal mať široký prehľad o všetkých aktuálnych podmienkach a zmenách, ktoré banky v súvislosti s koronakrízou urobili.

Green Tree Finance
Autor: Green Tree Finance

Green Tree Finance vzniklo ako potreba združovať ľudí v oblasti osobných financií, ktorí to s klientami myslia dlhodobo naozaj dobre. Prvoradé pre nich je naplnenie požiadaviek a potrieb klienta a odmena za poskytnutie služby je až ako dôsledok spokojnosti klienta so službou a starostlivosťou o jeho finančé záležitosti.

Už skoro 12 rokov sa staráme o potreby viac ako stovky našich klientov.

Neprídeme v naškrobenom obleku a nezavalíme Vás kopou grafov a čísel. Chceme sa s Vami baviť otvorene a rečou, ktorej rozumiete.

Koniec koncov, vyskúšajte si to sami, dohodnite si stretnutie s človekom, ktorého naozaj zaujímate. 

Zostaňte s nami v obraze

Minimálne dvakrát do mesiaca si nájde Vašu schránku náš nový článok

spracovaním osobných údajov