Oplatí sa v zahraničí platiť kartou?

Oplatí sa v zahraničí platiť kartou?

Po uvoľnení opatrení voči pandémii koronavírusu sa začalo vo veľkom cestovať do zahraničia. Slováci počas leta navštevovali najmä prímorské destinácie a záver sezóny je ešte len pred nami. Ako platiť v zahraničí kartou správne, akú kartu vlastne zvoliť a čo je bezpečné? Alebo sa oplatí radšej brať so sebou hotovosť?

V súčasnosti je platba kartou, mobilom či hodinkami veľmi populárna, no najmä patrí medzi bezpečnejšie platobné spôsoby. Nie je potrebné so sebou brať na dovolenku veľkú finančnú hotovosť, o ktorú je možné ľahšie prísť a zároveň netreba vyhľadávať zmenárne, ak idete do krajiny, v ktorej je iná mena ako euro. Vo väčšine prípadov je platba kartou v zahraničí bez poplatkov a to sa oplatí.

Rozdiel však je aj v tom, akou kartou platíte. Debetná platobná karta vám postačí na platenie bežných tovarov a služieb, prípadne výberu hotovosti, no pokiaľ je pravdepodobnosť, že si budete požičiavať automobil, tam kvôli zálohe alebo garancii bude potrebná kreditná karta. Tá je vhodná napríklad aj pri rezervovaní ubytovania, no peniaze z bankomatu z nej nevyberajte, pretože sa stretnete s vysokými poplatkami. Taktiež výber z bankomatu z debetnej karty býva častokrát spoplatnený, ideálne ak chcete využívať hotovosť, radšej si vyberte len jednorazovo.

V zahraničí, kde sa platí inou menou ako euro, je častokrát bežné, že bankomat či platobný terminál ponúka možnosť výberu platby s konverziou alebo bez, respektíve, v ktorej mene bude platba zaúčtovaná. Ak si pri platbe zvolíte miestnu menu, transakcia sa účtuje kurzom kartovej spoločnosti, ktorá nemusí mať až taký výhodný kurz, ako napríklad banka, v ktorej máte účet. Ak teda chcete ušetriť, vyberte si možnosť platby kartou bez konverzie, keďže v tomto prípade sa používa kurz vašej banky.

Pokiaľ sa vám stane, že o kartu prídete, či už stratou alebo krádežou, dnes ju viete jednoducho zablokovať, väčšinou aj v mobilnej aplikácii. To vám ušetrí čas a prípadnému zneužitiu karty viete predísť v podstate takmer ihneď.

Green Tree Finance
Autor: Green Tree Finance

Green Tree Finance vzniklo ako potreba združovať ľudí v oblasti osobných financií, ktorí to s klientami myslia dlhodobo naozaj dobre. Prvoradé pre nich je naplnenie požiadaviek a potrieb klienta a odmena za poskytnutie služby je až ako dôsledok spokojnosti klienta so službou a starostlivosťou o jeho finančé záležitosti.

Už skoro 12 rokov sa staráme o potreby viac ako stovky našich klientov.

Neprídeme v naškrobenom obleku a nezavalíme Vás kopou grafov a čísel. Chceme sa s Vami baviť otvorene a rečou, ktorej rozumiete.

Koniec koncov, vyskúšajte si to sami, dohodnite si stretnutie s človekom, ktorého naozaj zaujímate. 

Používame cookies na optimalizáciu našich webových stránok a našich služieb. Ďalšie informácie o cookies nájdete tu.

Nastavenie


Zostaňte s nami v obraze

Minimálne dvakrát do mesiaca si nájde Vašu schránku náš nový článok

spracovaním osobných údajov